SSS

En sık sorulan sorular aşağıda listelenmiştir. Daha fazla bilgi için her bir + işaretine tıklayın.

Yazılımdaki özelliklerden bir tanesi Dönüştürme fonksiyonudur, bu özellik bakım bölümünde bulunabilir.

Ana Menüden->Bakım->Sensörler->Dönüştürme->pH sensörü->pH->

Sütun 1 Sütun 2
Dönüşüm Bu durumda probtan yapılan okumada sonuç 0.0mv
Eğim -59.16mv
Çıktı İdeal olarak 0mv’tan +/- 30 bir değerde olması istenir
Okuma Bu durumda okunan pH değeri 7’dir

pH ölçüldüğünde, eğim faktörü 25 °C ‘de -59.16 mV değerine sahiptir. Bu eğim teorik eğimdir. pH’ta meydana gelen bir birimlik değişimde, ideal bir ölçüm sisteminde -59,16 mV’lik değişim görülecektir. Eğim faktörünün bu ölçümü elektrot sisteminin performansını gösterir. Eğer kullanım sonrası elektrotlar temizlenmezlerse ve uzun süre ihmal edilirlerse, sistemin doğruluğu yok olur. Bu performans kaybı, sistemde ölçülen eğim değerinin sürekli azalması şeklinde görülebilir.

25°C’de (%85 eğim etkinliğinin olduğu durumda) eğim değeri, pH birimi başına -50 mV’nin altındaki bir değerde düşüş gösterirse ya da çıktı değerindeki sapma ± 30 mV’yi aşarsa, aşırı yenilik elektrotları beklenen performans seviyesine döndürebilir ama doğru pH ölçümlerini sağlamak için bir elektrot değişimi gereklidir.

Ancak, unutulmamalıdır ki; referans bağlantı bloğu, elektrolit kaybı, cam ampulün kirlenmesi ve yanlış kalibrasyon tamponlarının kullanımı gibi faktörler ‘düşük eğim değerlerine’ katkıda bulunacaklardır.

pH sisteminin performansıyla ilgili herhangi bir şüphe oluştuğunda, tüm bu faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

V1.33 öncesi versiyonlarda ayarlar için akım döngüleri kullanılmıştır.

Minimum ve maksimum ayarları istenilen parametrelere ayarlanabilir.

Ana menüden; Setup-> Sensors->pH sensor-> pH ->

Min’i seçin ve gerekli basamağı seçmek için sol / sağ ok tuşlarını kullanın, istenilen değeri seçmek için yukarı ve aşağı tuşlarını kullanın ve seçimi tamamladığınızda OK tuşuna basın.

Max’ı seçin ve gerekli basamağı seçmek için sol / sağ ok tuşlarını kullanın, istenilen değeri seçmek için yukarı ve aşağı tuşlarını kullanın ve seçimi tamamladığınızda OK tuşuna basın.

Bu makale, müşterilerimizin sistemde meydana gelen hataları izole etmek için Factory reset (Fabrika Ayarlarına Geri Dönme) fonksiyonu yerine Master Reset (Sert Yeniden Başlatma) fonksiyonunu kullanmalarının dikkatimizi çekmesinden dolayı yayınlanmıştır. Cihazı geçmişte bilinen bir durumuna resetleme (sıfırlama) işlemi olan iki metotta aşağıda açıklanmıştır. Temizlenen ve bilinen bir duruma resetlenen bilgi miktarı aşağıda her bir metot için ayrıca listelenmiştir.

Master Reset (Sert Yeniden Başlatma)

Cihaz kodlarını, konfigürasyonu (yapılandırma), ayarları ve gömülü yazılımları (firmware) siler. Bu durum, cihazı işlem yapamaz hale getirir. Cihazın tekrar kullanımı için gömülü yazılımların ve cihaz kodlarının tamamen yüklenmesi gereklidir.

Factory Reset (Fabrika Ayarlarına Geri Dönme)

Tanımlanmış Kullanıcı Ayarlarını, kalibrasyon bilgilerini ve yapılandırmaları siler. Cihaz kodlarını ve yazılımı silmeden bırakır. Cihaz, fabrikadan çıktığı şekilde çalışacaktır.

Master Reset (Sert Yeniden Başlatma), versiyon 1.30 ve daha üst versiyonlarda mevcut değildir.